Kursy wideo powstały na bazie dziesięcioletnich doświadczeń w prowadzeniu kursów pisarskich i pracy nad tekstem, stacjonarnie i online, rozmów z absolwentami naszej szkoły na temat zagadnień, sposobu przekazu, pracy twórczej podczas i po kursie.
Uczymy, jak pisać lepiej. Praca nad tekstem nie zawsze jest łatwa. Dlatego warto zadbać o wsparcie już na początku swojej drogi twórczej, uporządkować wiedzę, aby nie utknąć w pisaniu, nie rozczarować się, że nasza historia nie jest tak porywająca, jak to sobie wyobrażaliśmy przed przelaniem jej na papier.
Potrzebna jest wiedza, jak konstruować postaci, pisać dialogi, sceny, jak zadbać o dramaturgię, jak rozwinąć swój pomysł w porywającą fabułę. A jeśli ktoś chce łamać wszystkie zasady, warto aby je najpierw dobrze poznał. Talent to tylko jeden z elementów potrzebnych do napisania dobrego tekstu bez względu na to, czy jest to powieść, opowiadanie, czy tekst do internetu.
Ważny jest solidny warsztat pisarski. Skoncentrowanie się na rzemiośle daje bardzo dobre rezultaty. Z uwagą obserwuję drogę zawodową naszych absolwentów, którzy z powodzeniem wydają książki w najbardziej prestiżowych wydawnictwach, prowadzą popularne blogi, albo piszą teksty na potrzeby firmowych stron internetowych. Podczas spotkań wiele razy rozmawiamy o tym, co dał im kurs. Oprócz wiedzy – motywację, odwagę, wiarę we własne siły i talent, determinację w dążeniu do upragnionego celu: przy kursach pisarskich jest to napisanie lub ukończenie książki, przy kursach pisania „użytecznego” – swoboda w posługiwaniu się słowem pisanym, lepsza praca, pewność siebie.
Długo zastanawiałam się, czy wprowadzić kursy wideo do oferty Maszyny do Pisania. Byłam przekonana, że podczas kursu trzeba spotykać się face to face. Aż nadszedł rok 2020, który wywrócił wszystko do góry nogami. Podczas pandemii kursy odbywały się online i ta forma nadal doskonale się sprawdza. Kursy stały się dostępne bez względu na miejsce zamieszkania! Jednak wciąż pozostawała grupa, która chciała wziąć udział w kursie, potrzebowała wiedzy, konkretów, ale ze względu na pracę, obowiązki domowe, nie mogła zaplanować sobie udziału w kursie ze spotkaniami na żywo w określonym dniu i godzinach. Są też tacy twórcy, którzy wolą pracować w samotności, potrzebują wiedzy, ale niekomfortowo czują w grupie. Przede wszystkim dla nich zostały przygotowane kursy w formie lekcji wideo.
Po wielu spotkaniach i rozmowach z nauczycielkami prowadzącymi kursy stacjonarne i online, specjalistką od social mediów i dyrektorem kreatywnym stworzyliśmy kursy wideo, w których sami chcielibyśmy wziąć udział, a uczestniczyliśmy w wielu, przygotowanych zarówno przez polskich jak i zagranicznych twórców.
Jesteśmy pewni, że dzięki maszynowym kursom poczujesz się pewniej w pracy nad tekstem. A na kanwie Twojego pomysłu powstanie wyjątkowa historia, od której czytelnik nie będzie mógł się oderwać!
Czekamy na nią!
Magda Kostrzewska z Zespołem Maszyny do Pisania